Kurzer Bericht über den Ausflug nach Berlin

Posted: 02/01/2013 in Verschiedenes
Tagi: , ,

Udało się! Tym razem wyjazd doszedł do skutku, chętnych było więcej niż miejsc, pogoda dopisała, organiztor, pilot i wszyscy uczestnicy również. Już w czasie podróży mogliśmy poczuć przedsmak Berlina i jego historii, oglądając znany na całym świecie polsko-niemiecki film Królik po berlińsku (Mauerhase).

Tak jak zaplanowano bylismy w tzw. dzielnicy rządowej (Regierungsviertel) i widzieliśmy ogromny gmach Reichstagu (Reichstagsgebäude) – siedzibę niemieckiego parlamentu (Bundestag). Każdy z nas mógł też zobaczyć sąsiadujący z Reichstagiem budynek mieszczący Urząd Kanclerza Federalnego (Bundeskanzleramt).

1

Bylismy oczywiście na Placu Paryskim (Pariser Platz) z Bramą Brandenburską(Brandenburger Tor), Hotelem Adlon i ambasadami Francji oraz USA. Z daleka mogliśmy zobaczyć Kolumnę Zwycięstwa (Siegessäule).

berlin-brandenburger-tor

Pomiędzy Bramą Brandenburską i Placem Poczdamskim (Potsdamer Platz) znajduje się Pomnik Ofiar Holokaustu, czyli Pomnik Pomordowanych Żydów Europy (Denkmal für die ermordeten Juden Europas lub krócej Holocaust-Mahnmal), składający się z  2711 betonowych bloków (najwyższe z nich mierzą 4,7 m wysokości, najniższe 20 cm), ustawionych na placu o powierzchni 19 000 m2. Kolumny tworzą labirynt, w którym ze względu na wąskie przejścia można poruszać się jedynie pojedyńczo.

holocaust-mahnmal

Ciekawym miejscem na Placu Poczdamskim jest Sony Center – nowoczesny kompleks budynków usługowo-handlowych, bedący główną siedzibą europejską firmy Sony, z charakterystyczną kopułą ze szkła i stali.

1317404720-sony-16-801x1000

Mimo że nie było tego w programie wycieczki, udało nam się zobaczyć Centrum Dokumetacji Muru (Dokumentationszentrum Berliner Mauer), prezentujący historyczną wystawę.  Z wieży widokowej rozlega się widok na odznaczające się w tym miejscu pasmo, wzdłuż którego przebiegał mur. Naprzeciw tego centrum znajduje się Miejsce pamięci Muru Berlińskiego (Gedenkstätte Berliner Mauer) – zrekonstruowano tam krótki odcinek linii granicznej łącznie z murem zachodnim, murem „tylnym” i położoną między nimi tzw. „strefą śmierci”.

Spacerowaliśmy aleją Unter den Linden – historycznie główną ulicą Berlina. Mijaliśmy m. in. Uniwersytet Humboldtów (Humboldt-Universität) i Katedrę Berlińską (Berliner Dom). Bylismy w katolickiej Katedrze św. Jadwigi (Sankt-Hedwigs-Kathedrale) i w Nowej Wartowni (Neue Wache) – budynku stanowiącym pomnik ku czci ofiarom wojny i tyranii, ze znajdującą się w środku rzeźbą Matka z nieżyjącym synem (Mutter mit totem Sohn).

19_humboldt

2006_Berliner_Dom_Front

neue wache

Neue-Wache-Berlin-a22079617

Na Placu Bebela (Bebelplatz, kiedyś nosił nazwę Opernplatz) między Starą Biblioteką (Alte Bibliothek, nazywana Kommode), Operą Narodową (Staatsoper) a Katedrą św. Jadwigi znajduje się pomnik upamiętniający palenie książek w 1933r. Forma pomnika jest bardzo nietypowa – to ukryty w podziemiach „pokój”, pomalowany na biało, wypełniony pustymi regałami na książki. Pomieszczenie to nie jest dostępne dla zwiedzających, można je oglądać jedynie poprzez przezroczystą szklaną taflę. W pobliżu umieszczono dwie pamiątkowe tablice ze znamiennym cytatem Heinricha Heine: „To był tylko przedtakt: tam gdzie pali się książki, na końcu także ludzi palić będą”.berlin11k

berlin_dj-18092010-061b_babelplatz

Zwiedziliśmy Muzeum Egipskie (Ägyptisches Museum und Papyrussammlung), mieszczące się w Nowym Muzeum na Wyspie Muzeów (Museumsinsel).

museum

Przejeżdżając autokarem widzieliśmy wiele innych atrakcji turystycznyj Berlina, m.in.  Molecule Man – ogromną 30 metrową metalową instalację zamieszczoną na Sprewie, składającą się z trzech połączonych ze sobą sylwetek ludzkich (co ma symbolizować zbiegające się ze sobą w tym miejscu trzy berlińskie dzielnice – Fridrichshain, Kreuzberg i Treptow), zamgloną wieżę telewizyjną (Fernsehturm, nazywaną przez Berlińczyków teleszparagiem), zachowane fragmenty muru berlińskiego, Czerwony Ratusz (Rotes Rathaus), główny dworzec kolejowy Berlina (Berlin Hauptbahnhof). W międzyczasie mielismy trochę czasu na zakupy w jednym z centrum handlowych.

molecule   rotes-rathaus-berlin fern 

Ostatnim istotnym punktem wyjazdu był pobyt na tradycyjnym jarmarku bożonarodzeniowym (Weihnachtsmarkt). W Berlinie jest kilka takich jarmarków. Nasz nosił nazwę Świąteczny Czas pod Czerwonym Ratuszem (Berliner Weihnachtszeit vor dem Roten Rathaus). Piękna zimowa sceneria, świąteczne dekoracje, aromatyczne zapachy oraz pięknie oświetlone lodowisko wokół Fontanny Neptuna (Neptunbrunnen) i najwyższy w Berlinie Diabelski Młyn (Riesenrad) z zamkniętymi gondolami – warto było to zobaczyć 😉

weih

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s